| zapisane na ścianie Jan Arski: O tomiku „Zapisane na ścianie”
Kiedy ktoś chce kogoś czymś zainteresować, ale spotyka się z jego strony z obojętnością, używamy dla określenia takiego kontaktu potocznego zwrotu o charakterze pejoratywnym – „jak grochem o ścianę”.
Są od pewnego czasu poeci, którzy uprawiają taki rodzaj twórczości, który nazwano „wiersze na ścianę” (albo „wiersze na mur”). Twórcy ci nie obawiają się jednak, że tak publikowane utwory będą czymś jak ów groch rzucony o ścianę, który z niej odpada i niszczeje. Wierzą bowiem, że przykleją się one do ściany (bądź muru) i będą nawet epatować przechodniów, dzięki czemu ich twórca będzie miał kontakt z czytelnikiem nie wydając poetyckiej książki, która jest inwestycją kosztowną, a przy tym obciążoną ryzykiem rozminięcia się z gustami miłośników literatury.
Do takich twórców należy Edmund Muscari Czynszak – poeta pilski, mający wiele swoich czytelników w wydanych już tomikach, i w Internecie, i … na murze ul. Brackiej w Krakowie. Zamieszczane na tym murze jego strofy – raz mają one formę tzw. haiku, innym razem poważnej maksymy albo ironicznej (nierzadko wręcz autoironicznej) fraszki – są w myśl obowiązującej w tym gatunku zasady lakoniczne, łatwe do zapamiętania, a mimo swej zwięzłości bogate w treść.
Jan Arski
ISBN: ISBN 978-83-60245-55-2 publisher: Wydawnictwo Media Zet z Piły year: 2016 |